Przewodnik po objawach, które mogą Cię niepokoić

Często zadawane pytania

 

Czy powinienem udać się do psychologa?

Wizyta u psychologa powinna być dobrowolna, a zatem to Ty decydujesz czy jesteś gotowy skorzystać z pomocy. Najważniejsze jest to czy czujesz taką potrzebę. “Ostatnio jest mi jakoś gorzej w życiu…” - to wystarczający powód, żeby porozmawiać z psychologiem.

Co, jeśli po pierwszym spotkaniu nie będę chciał kontynuować spotkań z psychologiem?

Relacja z psychologiem, jak każda inna relacja w życiu, musi być oparta na solidnych podstawach, aby była wartościowa. Ważna jest zatem szczerość i otwartość - zastanów się, dlaczego nie chcesz kontynuować spotkań? Możesz także podzielić się swoimi wątpliwościami z psychologiem.

Jak przygotować się do pierwszego spotkania z psychologiem?

Wcześniejsze przygotowanie do pierwszej wizyty nie jest konieczne, wystarczy Twoja obecność. To naturalne, jeśli odczuwasz stres. Nie obawiaj się powiedzieć o tym psychologowi.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Pierwsza wizyta służy zebraniu jak największej ilości informacji, aby stworzyć podstawy do dalszej współpracy. Ważne jest też poczucie zaufania i bezpieczeństwa, które budują się stopniowo - to Ty decydujesz jakimi informacjami podzielisz się z psychologiem na pierwszym spotkaniu.

Jak wiele wizyt będzie mi potrzebnych?

Termin, ilość i częstotliwość spotkań zostaną ustalone na jednym z pierwszych spotkań. Będzie to indywidualnie dopasowane do potrzeb.

Psycholog skierował mnie do psychiatry lub innego specjalisty, czy to normalne?

Zadaniem psychologa, oprócz udzielania wsparcia psychologicznego, niekiedy jest również wskazywanie innych dróg uzyskania pomocy, również u specjalistów tej samej profesji lub ze strony lekarzy różnych specjalizacji.

Czy moja rozmowa z psychologiem jest poufna?

Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego rozmowy są całkowicie poufne. Wyjątek stanowi sytuacja, jeśli zachowanie tajemnicy stanowi niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta/klienta lub innych osób.